Aktualności

 

Dożynki 2014

„Dożynki to czas dziękczynienia Stwórcy za plony. Jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych, kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim znojna praca i codzienna troska mieszkańców wsi o ziemię. Ale jest to także ważny dzień dla współmieszkańców nie-rolników i ich obecność tu świadczy o wielkim szacunku dla tego zawodu.” – tak Wójt Gminy Kobierzyce Ryszard Pacholik przywitał uczestników Dożynek 2014 w dniu 24 sierpnia.


W tym roku Dożynki gminne trwały dwa dni. W sobotę 23 sierpnia odbył się V Festiwal Kultury Ludowej, koncert Ivana Komarenko, a także zabawa taneczna. Główny dzień obchodów święta plonów rozpoczął się tradycyjnie Mszą Świętą w kościele parafialnym w Kobierzycach. Msza Święta była prowadzona przez proboszcza ks. Andrzeja Jacaka. Po mszy dożynkowej barwny korowód z kościoła przeszedł na stadion sportowy, gdzie były kontynuowane obchody. Starostowie Dożynek Anna Gubernator i Julian Rakoczy przekazali na ręce Wójta oraz Przewodniczącego Rady chleb upieczony z tegorocznych zbiorów. Następnie odbyło się tradycyjne Misterium Chleba, a po nim zgodnie z kobierzyckim zwyczajem delegacje sołectw prezentowały wykonane przez siebie wieńce dożynkowe.


Dożynki_1


Dożynki_2


Dożynki_3


Dożynki_4Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Głównym punktem wieczoru był koncert Natalii Szroeder i Libera oraz Sylwii Grzeszczak. Na zakończenie odbył się pokaz sztucznych ogni.

« powrót | do góry •