Aktualności

 

„NIEPOKONANI”
Alicja Bilińska i Jej rodzina od 5 lat zmaga się z niepełnosprawnością synka. Kubuś urodził się z bardzo skomplikowaną wadą serca (HLHS), a po jednym z trzech etapów kardiochirurgicznych przeszedł niedotlenienie mózgu. Rodzina Pani Alicji przeszła wiele, niedotlenienie mózgu spowodowało czasową utratę wzroku, opóźnienie ruchowe i umysłowe, pojawiła się padaczka utrudniająca życie chłopca. Od kilku lat towarzyszy im lęk o życie i zdrowie synka, lecz dzięki codziennej, intensywnej rehabilitacji Kubuś robi postępy i daje Rodzicom nadzieję na jego lepszą przyszłość. Gdy najbardziej tego potrzebowali, wielu ludzi i instytucji okazało im wsparcie, dobre słowa i nieocenioną pomoc.



Dobro powraca, dlatego Pani Ala postanowiła pomagać innym. Pani Alicja Bilińska jest Prezesem Fundacji „NIEPOKONANI”, której siedziba mieści się w Królikowicach. Wraz z Zarządem i wykwalifikowaną kadrą terapeutów chce pomagać osobom niepełnosprawnym i zagrożonym niepełnosprawnością - dzieciom, młodzieży, „młodym dorosłym”, i ich rodzinom mieszkańcom z Gminy Kobierzyce i gmin ościennych. Chce wspierać podopiecznych fundacji, i ich rodziny w pokonywaniu barier zdrowotnych, edukacyjnych i społecznych by mogli z niepełnosprawnością normalnie żyć i cieszyć się z każdego dnia.



Z Prezesem fundacji rozmawia Janusz Kołodziej

Kiedy powstała fundacja i skąd pomysł na tego typu działalność ?
Uczestnicząc w wielu zajęciach rehabilitacyjnych Kuby spotykałam rodziców dzieci niepełnosprawnych, często przybitych chorobą dziecka i zmęczonych dojazdami do wielu placówek rehabilitacyjnych we Wrocławiu. Z każdym rokiem przybywa dzieci zagrożonych niepełnosprawnością lub niepełnosprawnych, a nie zwiększa się liczba miejsc w specjalistycznych ośrodkach rehabilitacyjnych. Rodzice zmuszeni są rehabilitować dzieci w kilku miejscach, by zwiększyć ich szanse na powrót do zdrowia lub by osiągnęły samodzielność. Te nasze wspólne codzienne zmagania i pewne zrządzenie losu zrodziły we mnie pomysł powołania w marcu 2014 roku Fundacji „NIEPOKONANI”.

Czym dokładnie zajmuje się fundacja?
Celem naszej fundacji jest udzielanie pomocy i zapewnienie różnorakich form leczenia i opieki rehabilitacyjnej osobom niepełnosprawnym, zagrożonym niepełnosprawnością – dzieciom, młodzieży i „młodym dorosłych” z zaburzeniami wieku rozwojowego oraz z innymi następstwami uszkodzenia układu nerwowego i narządu ruchu. Chcemy wspierać i tworzyć warunki do przywracania osobom zagrożonym i niepełnosprawnym, maksymalnie największej sprawności fizycznej, psychicznej, aktywności rodzinnej, społecznej i zawodowej . Naszym priorytetowym zadaniem jest utworzenie Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjnego w Tyńcu Małym. Pacjentom chcielibyśmy stworzyć miejsce do rehabilitacji z ciepłą, przyjazną i radosną atmosferą, by ćwiczenia nie wywoływały w nich lęku i nie kojarzyły się tylko z ogromnym wysiłkiem. Rodzicom natomiast chcielibyśmy zapewnić poczucie bezpieczeństwa poprzez wielospecjalistyczną rehabilitację prowadzoną w jednym miejscu przez wysoce wykwalifikowaną kadrę terapeutów, w ciężkich okresach życia chcielibyśmy otoczyć ich opieką psychologiczną, a w stworzonym w ośrodku pomieszczeniu socjalno-wypoczynkowym dać możliwość wytchnienia i zrelaksowania się podczas terapii ich dzieci. Ośrodek byłby pierwszym takim miejscem w Gminie Kobierzyce. Stanowiłby bazę terapeutyczną dla dzieci, młodzieży i „młodych dorosłych” niepełnosprawnych lub zagrożonych niepełnosprawnością, jak i bazę działań edukacyjnych dla dzieci zdrowych oraz ich rodzin, nauczycieli szkół i przedszkoli, pracowników firm w niej zlokalizowanych, innych osób mających wpływ na zdrowie i życie dzieci.

Ile kosztuje utrzymanie fundacji, która chce prowadzić działalność edukacyjno-rehabilitacyjną na rzecz osób niepełnosprawnych?
Utrzymanie fundacji zdecydowanie wymaga znacznego wkładu pieniężnego. Działalność ośrodka to posiadanie odpowiedniej liczby pomieszczeń spełniających określonych przepisami wymagań zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych, dobrze wyposażonych gabinetów w specjalistyczny sprzęt medyczny, edukacyjny. Wiąże się z tym koszt remontu i dostosowania pomieszczeń do potrzeb działalności, zakup sprzętu medycznego i niezbędnego wyposażenia pomieszczeń oraz artykułów związanych z zabiegami, z których korzysta się na bieżąco, wynajem lokalu, energii elektrycznej, koszt związany ze współpracą i zatrudnieniem lekarzy, rehabilitantów, innych terapeutów, współpracą z osobami do prowadzenia biura i księgowości. Ponadto naszą działalność musimy rozliczać z urzędami, z ZUS-em. Do tego dochodzą składki na ubezpieczenia oraz podatki. Koszty prowadzenia takiej fundacji są naprawdę spore.

Czy osoby z zewnątrz chętnie wspomagają fundację?
Fundacja „NIEPOKONANI” jest młodą fundacją. Od momentu założenia fundacji do chwili obecnej skupiamy się na pozyskaniu niezbędnych środków finansowych i rzeczowych niezbędnych do utworzenia Ośrodka Edukacyjno – Rehabilitacyjnego w Tyńcu Małym. W ramach jego działalności chcielibyśmy pomagać osobom zagrożonym niepełnosprawnością, niepełnosprawnym oraz ich opiekunom i rodzinom. Cieszy mnie bardzo, że mogliśmy dotąd liczyć na wsparcie ludzi dobrej woli, którzy pomogli nam tworząc nieodpłatnie naszą stronę internetową, projekty architektoniczne i dokumenty potrzebne do zmiany zagospodarowania budynku po szkole podstawowej, projektując nasze ulotki i logo Fundacji oraz zapewniając przekazanie nam niezbędnych do remontu budynku materiałów budowlanych, a także wyposażenie ośrodka w akcesoria łazienkowe wraz z rocznym, bezpłatnym zapasem środków higieniczno-sanitarnych. Ogromne wsparcie otrzymaliśmy także od wolontariuszy terapeutów, którzy chcieli z nami współpracować np. uczestnicząc w czerwcu na Pikniku Rodzinnym w Tyńcu Małym. Wszystkim tym firmom oraz osobom jesteśmy ogromnie wdzięczni. Jeśli chodzi o darowizny, od początku istnienia w jednym dosłownie przypadku otrzymaliśmy dofinansowanie, jeden darczyńca przekazał nam część materiałów budowlanych w formie darowizny rzeczowej, w dwóch przypadkach otrzymaliśmy zapewnienie o otrzymaniu darowizny rzeczowej, a w dwóch przypadkach zapewnienie o otrzymaniu darowizny pieniężnej pod warunkiem zgromadzenia pełnej kwoty niezbędnej do prowadzenia działalności . Jesteśmy za nie ogromnie wdzięczni. Są to jednak w stosunku do potrzeb kwoty niewystarczające. Skierowaliśmy oferty współpracy do ponad 250 firm przedstawiając szczegółowo koncepcję naszego projektu.

Jakie są dalsze plany fundacji?
Chcemy wspierać dzieciaki i inne młode osoby, jak i ich rodziny, które borykają się z niepełnosprawnością, a co za tym idzie — pomagać w przezwyciężaniu wszystkich trudności jakie im mogą towarzyszyć. Dosko-nale rozumiem potrzeby takich osób i rodzin, wiem jak dużo serca, zrozumienia i czasu potrzebują, dlatego z całego serca chcę pomagać. Chciałabym, żeby Fundacja utworzyła ośrodek edukacyjno – rehabilitacyjny w Tyńcu Małym, by mogła rozwijać swoją działalność, żeby jak największa liczba osób wiedziała o naszym istnieniu i o tym, że może otrzymać u nas pomoc i wsparcie. Zrządzeniem losu, o którym wcześniej wspominałam była budowa nowej szkoły podstawowej w Tyń-cu Małym i zwolnienie obiektu przy ul. Domasławskiej 10, który ze względu na swoją budowę architekto-niczną (położenie w parterze) można dostosować do potrzeb ośrodka edukacyjno-rehabilitacyjnego. Waż-nym dla nas aspektem jest przychylność Władz Gminy Kobierzyce, która przyjęła ze zrozumieniem projekt naszej Fundacji i usytuowanie ośrodka i siedziby Fundacji w części obiektu właśnie przy ul. Domasławskiej 10 w Tyńcu Małym. W pierwszej kolejności chcemy wyremontować i dostosować pomieszczenia w Tyńcu Małym oraz zakupić specjalistyczny sprzęt adekwatnie do potrzeb i działalności ośrodka. W ramach działalności Ośrod-ka chcemy rozwijać różne formy wsparcia, edukacji, opieki i terapii. Nasze działania będą się skupiać także na tworzeniu wieloletnich programów edukacyjno-zdrowotnych skierowanych do dzieci oraz ich rodzin z terenu Gminy Kobierzyce jak i Gmin ościennych Powiatu Wrocławskiego. Działania ukierunkujemy na kształtowaniu wiedzy i umiejętności zdrowego stylu życia w środowisku (dom, szkoła, praca), podejmowaniu działań na rzecz zdrowia własnego i innych, na prowadzeniu edukacji rodziców w zakresie opieki, żywienia ( żywienia w czasie ciąży), pielęgnacji i stymulacji rozwoju dziecka. W pierwszej kolejności realizować będziemy programy na rzecz: - zmniejszenia częstotliwości występowania nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży, - zapobiegania i wczesnego wykrywania chorób metabolicznych ( np. cukrzycy) u dzieci i młodzieży, - promocji zdrowia i zapobiegania dysfunkcjom narządu ruchu u dzieci i młodzieży szkolnej ( zwiększenie aktywności fizycznej w powiązaniu z żywieniem, zapobieganie wadom postawy) oraz inne programy dosto-sowane do potrzeb mieszkańców Gminy Kobierzyce i Gmin ościennych.

Jak próbujecie dotrzeć do darczyńców, aby zachęcić do niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym?

O naszej Fundacji można dowiedzieć się na stronie internetowej www.fundacjaniepokonani.pl Założyliśmy konto na Facebooku oraz zbiórkę na portalu siepomaga.pl. W przyszłości chcemy startować w konkursach, ubiegać się o środki publiczne i realizować projekty unijne, działając w dalszym ciągu oczywiście na rzecz osób niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością. Jak już wcześniej powiedziałam skierowaliśmy oferty współpracy do ponad 250 firm przedstawiając szczegółowo koncepcję naszego projektu. Pozyskaliśmy ambasadora Fundacji, osobę znaną i szanowaną, która pomoże nam dotrzeć do szerszego grona potencjalnych darczyńców. Taką osobą jest Artur Chamski, aktor i piosenkarz młodego pokolenia, związany z Teatrem Buffo, zwycięzca programu „Jak oni śpiewają” oraz uczestnik programu „ Twoja twarz brzmi znajomo”. Artur Chamski jest osobą bardzo ciepłą, życzliwą, w pełni zaangażowaną we wszystko co robi. Bardzo mu dziękujemy za okazywaną pomoc.

Jak można wspomóc fundację? Czego aktualnie brakuje?
Już dzisiaj czyli jak najwcześniej chcemy wyremontować i dostosować pomieszczenia w Tyńcu Małym pod działalność Ośrodka. Na ten cel brakuje nam 60 tys. PLN. Staramy się pozyskać firmę, która pomogłaby nam w przeprowadzeniu niezbędnych prac budowlanych i dostosowaniu pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych. Natychmiast po przeprowadzeniu remontu chcemy otworzyć działalność ośrodka i jego specjalistycznych gabinetów, w których potrzebny jest sprzęt rehabilitacyjny i pomoce terapeutyczne. Wartość tego sprzętu to około 200 tys. PLN. ( wyposażenie: sali Bobath i Vojty, sali integracji sensorycznej, sali logopedycznej, sali do terapii manualnej, sali terapii zajęciowej, gabinetu psychologa, sali muzykoterapii, sali kinezyterapii, gabinetu laseroterapii, hydroterapii oraz lekarskiego, sali wypoczynkowej dla pacjentów i ich opiekunów, zaplecza kuchennego).

Będziemy wdzięczni za każdą formę pomocy, pieniężną, jak również rzeczową. Będziemy wdzięczni również za informowanie ludzi o naszym istnieniu, o tym że chcemy działać i zajmować się pracą na rzecz dzieci, młodzieży i młodych dorosłych naszej Gminy i Gmin ościennych. Zachęcamy do współpracy z nami wszystkich tych, którzy chcieliby się zaangażować w działalność na rzecz innych osób. Może wśród czytelników są także osoby, które mają do spłacenia dług wobec losu i chciałyby go spłacić pomagając osobom niepełnosprawnym. Chętnie powitamy je w naszym gronie. Zależy nam na tym, aby jak najszybciej utworzyć Ośrodek i rozpocząć działalność, potem wypromować działalność fundacji, a przede wszystkim, aby osoby, które mają w swoim środowisku niepełnosprawnych, zgłosiły się do nas i pomogły im w nawiązaniu z nami kontaktu.

Dziękuję za rozmowę.



« powrót | do góry •