Aktualności

 

Starostowie Gminnych Dożynek 2014
24 sierpnia w Kobierzycach odbędą się Gminne Dożynki. Starostami tegorocznego „Święta Plonów” będą Anna Gubernator- sołtys wsi Domasław i Julian Rakoczy, sołtys wsi Rolantowice.

- Kiedy i w jakich okolicznościach dowiedzieli się Państwo o tym fakcie?

Anna Gubernator- O tym, że mamy zostać starostami dożynek dowiedzieliśmy się na zebraniu sołtysów na początku lipca. Sołtysi na zebraniu w Urzędzie Gminy Kobierzyce zaproponowali nasze kandydatury. Z początku nie mogłam w to uwierzyć, że to właśnie ja mam pełnić tę zaszczytną funkcję. W końcu dopiero od kilku lat jestem sołtysem wsi Domasław- a tu takie wyróżnienie. Oczywiście zgodziłam się, wierząc, że podołam obowiązkom, a przy okazji będę mogła godnie reprezentować rolników naszej gminy w trakcie „Święta Plonów”.
Julian Rakoczy- Dla mnie to również była duża niespodzianka, gdyż uważam, że jest wielu rolników, którzy bardziej zasługują na to, by piastować godność starosty na gminnych dożynkach, dlatego też poprosiłem o kilka dni do namysłu. Uważam, że bycie starostą – to bardzo duże wyróżnienie i zarazem odpowiedzialność. Zgodziłem się głównie dlatego, że wielu moich kolegów sołtysów gorąco mnie do tego namawiało i nie wypadało zawieść ich oczekiwań.

- Proszę opowiedzieć kilka zdań osobie?

Julian Rakoczy- W Rolantowicach mieszkam od urodzenia, tu się wychowałem i tu jest mój dom. Wspólnie z żoną przez wiele lat prowadziliśmy gospodarstwo rolne, a ostatnio prowadzimy sieć sklepów spożywczych w kilku miejscowościach. W roku 1978 mieszkańcy Rolantowic wybrali mnie na swojego sołtysa i chyba mogę powiedzieć, że są z tego wyboru zadowoleni, bo funkcję te sprawuje do dziś. Trudno tak mówić o sobie, ale chyba jestem pogodnym człowiekiem, raczej spokojnym i zrównoważonym. Od dziecka pasjonuje mnie muzyka. Gram na akordeonie od 12 roku życia. Ostatnio wspieram muzycznie zespół „Tyńczanki”, działający przy Kole Gospodyń Wiejskich w Tyńcu nad Ślęzą. Występujemy wspólnie z powodzeniem na wielu festiwalach folklorystycznych czy uroczystościach nie tylko w naszej gminie.
Anna Gubernator- Urodziłam się i wychowałam we Wrocławiu i nie zdawałam sobie sprawy, że będę kiedyś mieszkać na wsi. Życie tak się jednak potoczyło, że od ponad 20 lat wspólnie z mężem Robertem prowadzę gospodarstwo rolne w miejscowości Domasław, a osoby, które mnie dobrze znają, mogą poświadczyć, że nie obce mi są wszystkie prace związane z pracą na roli. Staram się najlepiej jak potrafię działać na rzecz mojej ulubionej miejscowości. Ostatnie wspólnie z mieszkańcami przygotowujemy się do obchodów 800 rocznicy powstania naszej wsi. Jaka jestem? Tu poproszę raczej o następny zestaw pytań (żart), a mówiąc poważnie – lepiej niech inni mnie oceniają, po tym co robię, bo szalenie trudno jest mówić o sobie. Jestem osobą aktywną, nie uchylam się od obowiązków, stąd nie mam zbyt wiele czasu na swoje hobby. Lubię czytać książki oraz chodzić na długie spacery.

- Czy macie Państwo jakieś pomysły na Gminne Dożynki?

Anna Gubernator, Julian Rakoczy- Przede wszystkim pracujemy nad tym, by „ załatwić” piękną , słoneczną pogodę. Mamy „ swoje” sposoby, jak to zrobić, ale oczywiście ich nie zdradzimy / żart/. Uważamy, że program tegorocznych dożynek, podzielony zresztą na dwa dni ( 23-24 sierpnia) - jest tak atrakcyjny, że wszyscy będą się świetnie bawić, niezależnie od pogody. Oczywiście mamy zamiar wprowadzić pewne konkurencje w „ Konkursie sołtysów”, który od lat cieszy się wielkim zainteresowaniem zarówno wśród publiczności, jak i samych startujących. Oczywiście nie zdradzimy o co chodzi - to ma być niespodzianka!. Gwarantujemy jednak wspaniałą zabawę i serdecznie zapraszamy wszystkich na Gminne Dożynki 2014 w Kobierzycach.

- Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał- Janusz Kołodziej


« powrót | do góry •